Yeni Binyıl Sürücü Kursu

“Büyük” motosiklet ehliyeti

A kategorisi motosiklet ehliyetini en doğru adresten almak için hemen bizi arayın.

a motor ehliyeti

A Motor Ehliyeti

A motor ehliyeti ile “büyük” makineleri yani tüm motorları güç sınırlaması olmadan sürebilirsiniz.
Burada iki olasılık var:
İlk senaryo, A2 kategorisi ehliyetiniz yok. Doğrudan A kategorisine girebilirsiniz, ancak en az 24 yaşında olmanız gereklidir. Teorik derslerden sonra teorik sınava girmelisiniz. Geçtiğiniz taktide direksiyon eğitimlerine başlarsınız.
İkinci senaryo, en az 2 yıldır A2 kategorisine sahip olmanızdır. O zaman minimum yaş 20’dir. Çünkü zaten motosiklet deneyiminiz vardır. Bir diğer olumlu yan etkisi de tekrar teori sınavına girmenize gerek yoktur, sadece uygulamalı sınav zorunludur. Ama elbette, birkaç saat pratik yapmadan yapamazsınız. Sonuçta, şimdi gazsız bir motosiklete biniyorsunuz.

A motor ehliyeti genel bilgiler

  • Asgari yaş sınırı 24’ dür.
  • A Ehliyeti İçin Gerekli Belgeler
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Sabıka kaydı beyannamesi veya belgesi
  • Sağlık kurumlarından A2 sınıfı ehliyet alabilir raporu
  • En az ilkokul mezuniyet belgesi veya öğrenim belgesi
  • A sınıfı motosiklet ehliyetinin 10 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir.

Sınavlar: A ehliyeti için doğrudan girerseniz teorik ve pratik sınavda tamamlamanız gerekir. Halihazırda A2 ehliyetiniz varsa, sadece pratik bir sınava girmeniz yeterlidir.
A ehliyetiyle şu ehliyet kategorilerini otomatik olarak alırsınız: A1 ve A2
A ehliyeti ile kübik kapasitesi 50 kW’dan ve maksimum tasarım hızı 45 km/s’den fazla olan motosikletleri sürmenize izin verilir. Ayrıca, gücü 15 kW’tan fazla olan üç tekerlekli motorlu araçları (örneğin üç tekerlekli bisikletler) de kullanabilirsiniz.

Ayırt edici özellik: A2 kategorisi ehliyetinize iki yıl boyunca zaten sahipseniz, teorik bir sınav olmadan, ancak uygulamalı bir sınavla A kategorisine (“büyük” motosikletler) terfi edebilirsiniz. O zaman herhangi bir güç kısıtlaması olmaksızın tüm motosikletleri sürmenize izin verilir.
Motosiklet derslerinizde makinenizi ve trafik kurallarını tanıyacaksınız. Motosiklette daha önce deneyim kazanıp kazanmadığınız elbette önemlidir.

Ayrıntılı bilgi için istediğiniz türdeki A motor ehliyetine tıklayın.

A1 Sınıf Motosiklet Ehliyeti Hakkında

A2 Sınıf Motosiklet Ehliyeti Hakkında

A Sınıf Motosiklet Ehliyeti Hakkında